Slovenija, obljubljena dezela
Nocne novice so prispele v Kambodzo nekje ob 6h zjutraj. Torej se je zgodilo. Tisto, kar se je po nekaj mesecih agonije pricakovalo. Vlada padla in pricnejo se lahko nove bitke in poskusi.
Iz Kambodze zelim predvsem veliko mero naklonjenosti smeri vetra.
In tako se mi je zopet potrdilo spoznanje tukaj. Na prvi pogled je Slovenija obljubljena dezela. Vsaj za nasa dekleta. V tej drzavi si lahko privoscimo letalsko karto za Azijo! In tablicni racunalnik! In fotoaparat! In cevlje, ki niso samo japonke, ampak so zaprti! In avtobusno karto za vikend na obali! In spanje v hostlih za 3 dolarje na NOC!!!
''I want go with teacha Sloveni. I volunteer housekeeping your house!" sem slisala od Chan, ene izmed mojih drugosolk.
Smejale smo se vse. Vedo, da zelja ni realna, ampak tezko vedo zakaj.
In njihovo srce (in telo in razum) ne bi preneslo nase kulture, navad, razvoja, nesprejemanja, diskriminacije, socialnih razlik, vremena in predvsem, za njih resnicno pomembno, oddaljenosti od doma. Ce jaz najdem dom s preprostimi kliki na racunalniku, bi one svojemu domu rekle zbogom za vedno.
Obljubljena dezela? Slovenija? Ja, narava, domacnost, kulinarika, gore, jezera, reke, prijatelji. Ampak obljubljeno dezelo kruha je ocitno trenutno treba iskati nekje drugje na zemljevidu.
Novice mojih prijateljev in informacije, ki prihajajo iz Slovenije, so ociten dokaz, da je obljubljena dezela nekje drugje kot na nasih 20.000 kvadratnih kilometrih.
|
Chan mi je spletla tale vencek. In vsekakor je darilo vredno ovekovecenja! :) Hvala! |
(Pre)blizu
Cutim, da zivim, da je dan poln, da ogromno dobim. Vcasih sanjam, in odtavam v svet, ki mi je blizu v srcu, vendar Kambodza pocasi zavzema mene kot celoto.
Veliko stvari, ki so mi nekoc pomenile dom in blizino, je sedaj dalec. In sem jih nadomestila z novimi doma in blizu.
Zaljubljena sem v trenutek, ki mi je dan, in vcasih se sprasujem, kdo bom, in kako bom lahko zivela, ko se vrnem. Pa nekako zaupam ...
Cutim, da zivim, da je dan poln, da se ob koncu dneva izcrpano in izsuseno prepustim zvoku ventilatorja, ki s svojo mocjo komaj komaj omili vrocino, ki ne prinasa trdnega spanca.
Veliko noci pride za pretezkimi dnevi. In veliko dnevov pride za prekratkimi nocmi.
In their eyes
It takes a moment to fall in love with life.
|
Nerodnost in srecno poziranje. |
|
Kdo bo blize? In kdo opazi fotoaparat? Naporen boj. |
|
Welcome! |
|
Tukaj ne sedimo ''po tursko''. Ne majhni in ne veliki! |
|
Simplicity. |
|
Ko zapoje in zaploska tisoc mladih in se mlajsih ... |
|
Preprostost tradicije daril. |
|
Talika, tale ima pa nekaj tebe v sebi! |
|
Kaj pa tebi govorijo njegove oci? |
|
Jaz, jaz, jaz! Participacija. |
|
s. Ljudmila Anzic pozdravlja novo misijonarko. |
|
Ujeti trenutki navdusenja nad novim! |
Fotografije posnete ob sprejemu dveh novih misijonark s. Marisol in s. Mine iz Argenitne in Koreje (27. februar 2013).
Slovenska kuhinja v Kambodzi
Danes je praznik. Budisticni. In nasa dekleta so se doma, praznujejo.
Tako sem se sama podala v kuhinjo, na lov za slovensko kulinariko.
Zopet trenutek vzajemnosti. Paulen, nasa kuharica (bivsa ucenka nase sole), me je ucila pripravljati kmersko hrano, jaz pa sem socasno pripravila jabolcni strudelj in prezganko.
Glede na to, da sem prvic v zivljenju popolnoma sama pripravila testo za strudelj, se mi zdi, da je kar dobro uspel. Kako hecno, vsa leta sem strudelj pripravljala s kupljenim testom, potem pa v Kambodzi ugotovis, kako je veliko bolj zabavno zamesiti vleceno testo, in ga potem igrivo raztegovati po pultu. :)
Dokaz.
Prezganka. Jah, ok. Zaradi strahu, da bo prevec prezgana, sem morda malo prehitro zalila z vodo in ni imela popolnega okusa perzganke. Je pa bila slovenska. :)
Se ucimo. Vseeno smo pojedli vse kar je bilo slovenskega.
Uciteljica izven razreda
Don Bosko preventivna vzgojna metoda je sestavljena iz strih stebrov:
- sola (ker se ucimo),
- dvorisce (ker se druzimo, smo prijatelji in se IGRAMO),
- zupnija (ker je pomembna komponenta nasega dela tudi duhovnost) in
- dom (kjer je vsak sprejet, dobrodosel, ljubljen).
Vse to povezuje asistenca - BITI Z.
In prav to zivimo tukaj v nasem kampusu. Dekletom smo vec kot ucitelji, vec kot prijatelji, vec kot le duhovni asistent, in velikorat vec kot njihovi lastni starsi. Smo kombinacija vsega. Zato je nas cas z njimi precej vec kot le prezivet v ucilnici, umaknjen za kateder.
Z njimi smo maksimalno, kolikor nam dopuscajo druge obveznosti in potreba cloveka, da se kdaj umakne od direndaja in tudi sam nekje prisede k svojemu izviru navdiha in energije.
Prostovoljke imamo svojo hisico v kampusu. Zadaj, malo umaknjeno od vsega direndaja, blizu vrta. Vsaka od nas ima svojo malo sobico s kopalnico. Mali domek, ki sem si ga ustvarila, mi je res vsec! :)
Na ure se pripravljamo v kabinetu. Vecinoma. Tu imam svoj racunalnik (pocasna stara kista), se en element, ki vztrajno sodeluje pri rasti moje potrpezljivosti. Tu je tudi nekaj knjig, slovar, kaksen plakat s katerim si pomagamo pri ucnih urah, barvice, za trenutke, ko jih potrebujemo ... Naceloma je kar nekaj opreme, s katero si lahko pomagamo, da ponazorimo in prenasamo znanje.
Ucilnica je podobna nasi. Kateder in mize za ucence, le da so tu mize vedno posamicne (tako kot v starih casih). Vcasih sedimo na tleh, saj ni dovolj ucilnic. In velikorat preobrnemo ucilnico in sedimo v krogu na stolih, na tleh ... Preprostost.
In popoldne kdaj pomagam pri vrtnarjenju, klepetam, se ucim njihovega plesa in celo potrpezljivo zlagam origami.
In zvecer z njimi zaplesem v Don Bosko klubu na amerisko glasbo nesmiselno prevedeno v anglescino ali pa zaplesemo kaksenga od kamboskih plesov. Vcasih pa zgolj klepetamo. Zadnje case strikamo. No, jaz opazujem, kako strikajo. :)
Prosnja za molitev
Imam prosnjo. No, kamboska dekleta imajo prosnjo.
''Po koncanem sedmem razredu zelimo nadaljevati solanje v kampusu.''
To trenutno ni mogoce zaradi prostorske stiske, ki ne dovoljuje, da bi sola sprejela 12 razredov.
Vsake novice o tem, da bo to mogoce ze letos jeseni, jih pripravijo do glasnih vzklikov in veselja.
K veliki sreci je sola pridobila investitorje iz Singapurja, ki bodo pomagali njihovo idejo uresniciti.
Zal pa se zatika pri zbiranju vseh dovoljenj in potrdil.
Ce najdes minuto, dve ali tri, ki jih lahko posvetis molitvi, meditaciji ali misli na nasa dekleta, bos morda vse do jeseni in se naprej, pripomogel k stevilnim nasmehom na obrazih!
HVALA!
Kaj je lepo za nasa dekleta?
... verjetno ni vsem, ki berete moje vrstice, razmisljanja, zapise, lahko predstavljiva slika, ki jo zivim tukaj.
Toliko stvari se dogaja, da jih je nemogoce ujeti v besede, pa vseeno bom sedaj poskusila odgovoriti se na nekaj vprasanj in dilem, ki prihajajo do mene ...
Zivim v kampusu (Don Bosco School), v katerem je poleg poklicnega izobrazevanja Home and Food managemet in studentskega doma (kjer delam jaz), tudi vrtec in osnovna sola.
Moja dekleta, s katerimi prezivim vecji del svojega dneva, so stara med 16 in 25 let, in marsikatera izmed njih ni zakljucila 12 razreda osnovnega izobrazevanja (velikokrat nasa dekleta zgodaj koncajo solanje, da se odpravijo na delo in zasluzijo denar za prezivetje sebe ali druzine). Moja dekleta so v veliki vecini nastanjena kar pri nas, torej svoje dneve prezivijo tukaj, njihove druzine ali se veckrat sorodniki s katerimi so odrascale, so dalec, v provincah in nedostopnih vaseh. Avtobus je za ta dekleta (pre)drag.
Svoje proste minute rada prezivljam tudi v vrtcu in osnovni soli, vendar tja tezje zaidem zaradi svojega urnika. Je pa neverjetno veselje videti najmlajse, kako se podijo sem ter tja, hranijo, in kako, zlozeni na tleh, po kosilo nezno zaplujejo v svoje sanje. Ti otroci so vecinoma iz okolice, ali pa vsaj iz Phnom Penha. Z nami vse dneve ostaja le okoli 15, 20 osnovnosolskih otrok.
Spomnim se, kako je preden sem sla, nekdo gledal slike iz nase sole. Ah, vse so si podobne, le kako jih bos locila? Pa gre. Kljub temu, da imajo vse dolge crne lase (tako kot vse Azijke, razen redkih, ki se odlocijo za barvanje las - za ta svet to ne pomeni lepote, saj je telo se vedno smatrano za najlepse, ce je primerno pokrito in ce vanj ne posegamo), ima vsaka svoj obraz, oci, energijo, pristop. :) In gumico v laseh (ja, tukaj nosijo velike barvne gumice, rumene, roza, z velikimi malimi zivalmi, ali pa kar pentlje - zame se vedno zabavna slika, ki spominja na moje otrostvo).
Osnovne zakonitosti standarda lepote za nasa dekleta (zavedajte se, da so iz vasi in ne iz mesta!, kjer se zadnja leta stvari spreminjajo):
- dolgi lasje (torej do pasu) so lepi in predstavljajo pomemben del zunanjega izgleda
- britje je tabu, smatra se, da je zenska lepsa, ce ne posega na svoje telo na noben nacin
- vsec so jim blescice, pisane barve v laseh
- nikoli, res nikoli, ni primerno kazati kolen ali ramen - cetudi je res vroce (ena izmed deklet je priznala, da noce delati v strezbi, ker hoteli v mestih zahtevajo, da dekleta nosijo minike ali vsaj krila nad koleni - za turiste; za nasa dekleta to ni sprejemljivo)
- za pomembne slovesnosti, kot je poroka, nosijo poseben make up, ko svoj obraz pobarvajo na belo (obraz zahodnjaka) in se pretirano namazejo z barvami (joj, to moram dobiti kaksno sliko!)
- njihova slovesna oblacila so polna blescic in tancic in barv
- kitke, spenjanje las je nekaj kar obuzujejo in vedno so njihove frizure nekaj posebnega
- ne glede na vrocino, bodo nasa dekleta po soncu hodila v nogavicah in dolgih rokavih, saj si neskoncno zelijo ohranjati svetlejso polt in se bojijo, da bi jih sonce potemnilo.
Javljanje iz ucilnice
Ko sem po preprosti uri odkrivanja mesta skozi njihove podobe banke, poste, muzeja, trznice, ... preprosto ozivela!
Danes jih pa res imam rada, ful! :)
What I learnt today!
Ok.
Za mano je en zanimiv dan poln razlicnih dogodkov.
Zbudila sem se nekaj bolna in rahlo nezaakcijo. To se zgodi bolj redko, ampak se je. In nekako tako so se pocutila tudi moja dekleta in druge prostovoljke. Ure so potekale malo manj glasno in vihravo kot ponavadi. :( Ocitno je nekaj v zraku. Cudno vreme imamo (bojda), precej vetrovno, kar za tole obdobje ni ravno znacilno.
Preplula sem skozi urnik z dekleti. Puncam iz prvega letnika sem vrnila teste, in moram reci, da so presegle moja pricakovanja. Vcasih taksne male zmage, ko vidis, da si dejansko dosegel napredek, za neverjeten odstotek dvignejo tvojo voljo.
Nekje vmes me je ujela Anja Hlaca Ferjancic iz Vala 202, in skupaj sva odpluli v teme Kambodze, Phnom Penha, zivljenja tukaj. Dotaknile sva se politicne in ekonomske situacije tukaj in uspela sem v svoji, zdaj ze precej polomljeni slovenscini, nakazati nekaj kljucnih znacilnosti kulture in zivljenja v Kambodzi in njeni prestolnici. Lajkam pogovor in lajkam dejstvo, da sem bila resnicno presenecena, koliko ljudi spremlja oddajo Globalno vas. Nisem napovedovala dogodka pa me je vseeno kar nekaj ljudi slisalo. :) Hvala za spremljanje!
Nelajkam upada svoje sposobnosti izrazanja v maternem jeziku (in ravno danes je mednarodni dan materinscine). Morda se bom morala, preden se vrnem domov, poglobilti v studij slovenskega jezika! :(
Pogovor me je povlekel v debate in raziskovanje. Hocem se vec, in se bolj globoko razumeti filozofijo in kulturo ljudi tukaj. In seveda karseda preseci zahodnjaski pogled in odloziti ocala Evropejca.
Drugi highlight danasnjega dneva pa predstavlja ucenje kmerskega plesa s kokusovimi lupinami (coconut dance). Nasa dekleta obvladajo in imajo prav posebno skupino za vajo in nastope.
Koliko obvladam jaz? Hm, bolj nic kot kaj, ampak je zabavno. Punce uzivajo, ko jim prides nasproti in pokazes pristen interes za ucenje. In v vlogi uciteljice se ... hja, znajdejo. Imajo pa precej visoka pricakovanja glede pomnenja gibov in plesnih korakov. Tako da me caka nekaj vaje in morda celo osvojim kaksen del tega plesa, ki je pomemben del kamboske kulture. Tako je to ze drugi ples, ki se ga ucim (enega ze skoraj obvladam - tistega ki precej spominja na bosanski / srbski kolo). :)
In znova se je potrdilo, kako zelo se vsak dan ucim. Jaz. In upam, da tudi dekleta. :)
Tadeja se spreminja
1) Tadejino telo se je navadilo na pike komarjev.
Nekje v glavi imam spomin, da izboklinica (posledica komarjevega pika) ostane vidna na kozi vsaj kaksen dan. Moje telo je sicer za pike komarjev izredno zanimivo, vendar pa izboklinica po novem izgine v nekaj urah. Se vedno jih nisem vesela, se pa clovek kar malo navadi nanje.
2) Zmanjsana poraba WC papirja.
Jap. Morda se slisi zabavno. Nimam ravno neke filozofkse razlage za tole, ampak se je preprosto zgodilo. Morda zavedanje, da je se tukaj vse zmanjsa (cene, vsota v denarnici, luksuzne dobrine ...).
3) Spremenjen spalni polozaj.
Navadno spim na boku s pokrcenimi nogami. Ugotavljam, da je to polozaj, v katerem je malo bolj toplo. Ker pocasi prihaja najbolj vroci del leta, moje telo ze isce bolj ''hladne'' polozaje. Zaenkrat vztrajam na trebuhu.
4) Povecana kolicina popite vode.
Na dan popijem minimalno 2,5 litra vode. Navadno nekje okoli 3,5. Ne gre drugace. Skoraj se ne premaknem po kampusu brez steklenice vode v rokah. Ko nuja postane navada.
5) Pralni prasek v sobi.
Ah. Luksuz pralnega stroja v Kambodzi odpade. Oblacila peremo na roke. Uniformo, majice, hlace ... Vcasih tudi kaksen bolj ali manj pomemben listek, ki je bil v kaksnem zepu. Ne vem, kako je prati na roke doma, ampak tukaj je res vroce, in pranje perila je neka cudna kombinacija: naporno, torej se potis in zabavno, ker se igras z vodo.
6) Tusiranje s ''hladno'' vodo.
Jah, v sobi nimamo toplovoda ali karkoli pac ze, da bi iz pipe pritekla topla voda kar tako. Ce zelis toplo vodo, vklopis nekaksen elektricni grelnik, skozi katerega gre voda iz pipe in medtem ko potuje, postane topla.
No, kakorkoli ze. Tega ne rabim. Navadno si samo zelim, da se voda v ceveh do mene ne bi tako mocno segrela, ker nekako tusiranje ni vedno ohladitev. :)
7) Moda v kampusu se je spremenila.
No, moja kamboska kolekcija oblacil predstavlja nekaj majic in nekaj hlac. Vse kar se da ohlapno, da diha in da zmanjsam kolicino potenja. Moda? Hja, prostovoljke tukaj imamo svojo modo. Kar je staro, kar je reklamno, kar je simpl simpl simpl, je najboljse. Vecno dnevov nosim reklamne (brezplacne majice), ki jih za del dneva zamenjam za uniformo. Clovek se hitro navadi preprostosti zivljenja brez kompliciranja ob omari, karsnihkoli licil, frizura pa je pac nepomembna. Nekaj kar ti pac omogoca lagodno gibanje in izogibanje znoju! :)
8) Povecana kolicina zauzitega sadja.
Odkar sem tukaj jem sadje. In to veliko veliko vec kot doma. No izbira je precej pestrejsa kot le jabolka. Pa tudi okusno je, sladko, zanimivo in odlicno za kaksno lacno jutro ali popoldne v postnem casu, ko si dovolim le sadje in ne drugih prigrizkov.
9) Povecana kolicina ur z nasmehom.
Vsak dan se smejim. Veliko. Ko srecam dekleta, ko se druzim s prostovoljkami, ko klepetam z domacimi. Nasmeh. :)
10) Izjemno zmanjsana kolicina popite kave.
Morda se se spomnis, da sem v svojih delovnih casih popila najmanj 3 kave na dan (najveckrat 4, 5), in da je bil moj maksimum, pri katerem sem se zacela tresti sedem. No, sedaj se je to drasticno spremenilo. Malo zato, ker imamo v kampusu le instant kavo in instant kapucino, malo pa zato, ker je okolje in kultura kave tukaj cisto drugacna. Nekako se clovek kar potopi v ta svet. Tako sedaj spijem navadno eno kavo na dan. Ce jo pijem popoldne, potem je gotovo ledena. :)
Kavno zrno. In na prstancu vreznina spominov na BKK. Spela, Ziva, kako spomini ostanejo zarezani!!! :)
Utrinki velikana
Colorful life!
Ko vodovod se ni nasel poti do vasi ... (by Irene)
Avtocesta - glavna prometna povezava!
Jugovzhodna Kambodza je predvsem ravninska pokrajina. V tem casu dolgocasno posusena. Veselim se podobe zelene Kambodze.
A GIANT PERSON. V Sloveniji mala, tukaj OGROMNA. Ta slika me res nasmeji!!! :)
Ponosna
Po enem mesecu v razredu sem vceraj preverila, kako nam gre.
In sem navdusena. Res. Moje punce so zakon!
Local market trip
Danes sem se z dekleti odpravila na njihov obicajni nedeljski izlet. Lokalna trznica je od kampusa oddaljena nekje 10 minut voznje s kolesom po zgocem soncu. Na svoje kolo sem na prtljaznik spakirala se Maire, pa smo sle!
Preseneca se in se. Trznica je ogromna in resnicno nabita. Premikanje otezeno. Vrocina pa neverjetna! Sploh, ko stopis v pokriti del. Ampak vse za nase kamboske pizame, ki sedaj cakajo oprane na prvi vecer v nasem klubu Don Bosko, da jih preizkusimo. Ko si v Kambodzi, pocni kar pocno domacini. Upostevamo! :)
Trznica. Ok. Nikakor se ne ni znasla brez nasih deklet. Te so spogajale cene za domacine, tako sem se domov pripujsala z dvojnimi japonkami (za ceno 1,2 dolarja na par - okoli 1 euro) in seveda pizamo (dvodelan za 3 dolarje).
Pomembna opazanja
- Seveda, vsa hrana je cele dneve na vrocini (muhe z mesa, ki pociva v senci trznice na 40, 45 stopinj odganjajo s pahljaco).
- Odpadki spadajo na ulico.
- Izmenjava na trznici je vsakdanji pojav - vprasala sem za drugo barvo japonk in prodajalka jih ni imela.
- imel pa jih je sosed; japonke sem kupila od ''svoje prodajalke'', ki jih je kupila od sosedov.
- Ce necesa nimajo, bodo imeli cez deset minut. Na eni izmed stojnic sem vprasala za sponko za lase. Niso je imeli. Ko sem naslednjic stopicljala mimo, so ze visele na sprednjem delu stojnice.
- Na trznici najdes vse. Frizerja, meso, sveze peceno hrano, kozmetiko, oblacila, popravljanico koles, parkirisce za kolesa ...
Totalno drugacna izkusnja kot stevilne turisticne trznice, ki sem jih obiskala do sedaj. Aja, moram posebej omeniti, da smo bile uciteljice edine bele obiskovalke trznice? Verjetno ne ... :)
Facts about Cambodia made short
Vsi beli ljudje, ki se po cudnem nakljucju izgubimo v vasi, kjer turizma ni, smo Francozi. I look French!!!
Najbolj revni ljudje v Kambodzi ne vrtnarijo (ali kmetujejo). Naucili so se preziveti iz narave. Vedno je nekje nekaj listov, ki jih lahko pojes, sadja je dovolj. Hrane sploh ne potrebujejo veliko. Posledica Rdecih Kmerov.
Celade. Ni jih. Nikjer. Na nobeni glavi. Ne otroski, ne odrasli. Dokler ni zakona je tudi ne bo. Varnost? Ah, kje. Precej drugace kot v Vietnamu (glej enega starejsih zapisov).
Pizame. Tole si zasluzi poseben blog zapis. Ljudje v Kambodzi pac nosijo pizame. Povsod. cez dan kamorkoli pac gredo. Danes sem si kupila svojo. Roza, pisano, s cebelicami. Slike pridejo po prvi uporabi!
Avtomobilske tablice nevladnih organizacij imajo svojo barvo. So modre.
Nekatere vasi v Kambodzi so se vedno prazne. Rdeci Kmeri so jih izpraznili in nihce jih ni nikoli poiskal, da bi jih naselil.
Sladkarije? Hja, v mestih. Na vasi pa jedo sladkorni trs.
Moj najljubsi sadez: MANGO (na zgornjem delu fotografije). Sploh sedaj, ko sem se naucila, kako se ga je!
Svezi kokos. Dobis ga povsod. Ena najbolj priljubljenih jedi / pijac. Se vedno ne zaljubljena vanj. Sem pa precej bolj sprijaznjena z okusom! :)
A painted house
A painted house.
Status premoznega. Ce imas denar za barvo svoje lesene hiske, si v tej dezelici ze precej premozen.
Nekateri pobarvajo le polnka. Ce jih imajo.
Lesene hiske vasic, katerih prebivalce sem vceraj spoznavala so neverjetne. Ni prvic, da sem gostovala v njih, Laos me je spustil blizu. Vietnam pa je prebogat zanje ...
Me je pa prvic resnicno navdusilo. Razsirjene druzine zivijo skupaj v eno, morda dvoprostorskih hisicah na kolih. Koli jih varujejo pred blatom, ko pride v dezevni dobi. V casu dezja in zelene barve, vecina hisic, ki smo jih obiskali skorajda ni dostopnih.
Torej, sobotni dan sem prezivela nekje ob meji z Vietnamom (provinca Svay Rieng). Skupaj z dekleti smo se namrec uciteljice natrpale v nas moder terenski avto, ki je, mimogrede, precej v letih, in se po prasnih in predvsem vrocih cestah podale na osem urno, predvsem mukotrpno voznjo po Kambodzi. Dodatne ure izleta so bile namenjene iskram v oceh, ko so nasa dekleta obiskala svoje sorodnike in druzine. Home visists jim pravimo.
Spoznamo druzino, se poslikamo in imamo lepo. Preprostost je neverjetna, spomini pa tako globoko zarezani, da niso opisljivi z besedami.
Upam, da slika pricara vsaj delcek mojih podob.
A painted house. Nasa dekleta nikoli niso zivele v hisi z barvami.
Elektrika? Ventilator? Stoli so izposojeni od bogatejsih sosedov. Tako kot kozarci. Sveze pometeno in preprosto. Obisk Francozov pac ni kar tako.
Cesta, ki pripelje do vasic, kjer je beli clovek se vedno Francoz. Turizem? Ne bo slo.
All in one.
Pure simplicity.
''Ponavadi ni tako zelo cisto.''
Happiness.
Fotografiranje ni nekaj kar pocnejo pogosto. To, da se njihova podoba takoj pojavi na fotoaparatu je ... sokantno?
12 ljudi, 6 uciteljic in 6 deklet je dan prezivelo na prasnih cestah Kambodze v telem polterencu. VROCE!!! In se enkrat
v r o c e!
Uciteljica na fotografiji (z zeleno torbico) ima 38 kilogramov. Dekleta tudi nekaj taksnega. Azijske stevilke za tezo so drugacne.
Rizeve sladkorne palcke in caj. Postrezba, ki jo dobijo zgolj tujci.
Kuhinja ene izmed nasih deklet. Kuhinja, ki jo spoznajo v soli je wo-ho-ho drugacna.
This is how I live. Decek stoji ob postelji!, okna nimajo oken, omara je luksuz. Kljub slikici je ta druzina precej ok. Zidana hisa! Prezivljajo se s prodajo sladkornih ledenih napitkov ob cesti (stiskajo - otroci in starsi, delajo v nekaksnih izmenah - sladkorne trse in tekocino pomesajo z ledom - ena najbolj priljubljenih pijac kamboskih otrok. Tako zelo preprosto. Pac sladkana voda, bi nekako rekli pri nas. Porcija stane za domacine 500 riel).
Another dusty road.
Kdo ne pase na to fotografijo? Se se spomnis te igre? Tale je lahka! :)
We love to take pictures.
Metla. Poskus uporabe le delno uspesen. Sicer pa so za obisk kot je bil nas, dvorisca vidno sveze pometena! :)
Pobarvana polkna. In edina nelesena hiska. Hisica iz blata.