NOVO

8 mesecev Azije. 6 drzav. V sirino, visino in globino. Kulture, okolja, delovanja, politike, druzbe, posameznika, narave in mest. Predvsem pa vase. In ob zivljenju prostovoljke v misijonih za sest mesecev v kamboska dekleta. Temu recem Ljubezen.

Potovalni koticek: Vietnam

Stevilo dni v Vietnamu: 18.
Nacin potovanja: solo (ob spoznavanju stevilnih drugih popotnikov - vedno v druzbi!).
Prepotovala: od juga proti severu, tudi malo na zahod in na vzhod.
Cas potovanja: prelom december - januar.
Budget: 12 do 25 dolarjev na dan (odvisno od tega, ce se odlocis za premik - transport je vedno precejsen del budgeta ali bolj luksuzno hrano, pijaco).
Standard potovanja: srednji glede na backpackerske standarde (vedno spala v postelji, obcasno na nocnem busu, nikoli lacna, jedla zunaj, dnevi na piskotih se niso zgodili).
Splosen vtis o Vietnamu: dobra tocka za vstop v Azijo, prijeten in enostaven za potovanje, varen, ljudje energicni, hrana odlicna, cene zmerne, kultura malo manj vsecna, odnos do turistov: kricec.
Kljucne besede: pogajanje za ceno, odlicna hrana, cudovita narava, zadnji zdihljaji pred turisticnim bumom.
Kljucen nasvet za tiste, ki potujete prvic: vse kar se ti zgodi je del avanture! Sploh kaksne ure cakanja, komarji, kaksna slabost po kaksni hrani, neudobna postelja, kaksno preplacilo voznje, ker se ne pogajas dobro (naceloma gredo vse cene na pol).
Nacin prevoza: avtobus (dobro organizirani, redni, nic ne rabis rezervirati v naprej, z lahkoto vse uredis na lokaciji, kjer spis), lahko tudi vlak, ki pa je malo drazji. Nocni avtobusi so zakon, ce niste res visoki ali obilni. Notranji leti so poceni (www.jetstar.comwww.airasia.comwww.vietnamairlines.com).
Prenocisca: hostlov ni v vsakem mestu, pa se spi v guesthousih, kjer vedno placas za sobo. Torej je fajn ce ujames se koga na avtobusu, da si delis stroske.
Pred odhodom: uredis Letter of Approval za pridobitev vize na letaliscu (preko interneta) in se morda cepis (hepatitis A, B). Antimalariki se niso izkazali kot nuja, vecina popotnikov jih ne jemlje.

Moja pot:
Ho Chi Minh City (3 noci): vzela sem si malo vec casa, da sem dobro spala po letu in casovni razliki, raziskala mesto in sla za en dan slalomirati in kolesariti v delto reke Mekong (veliko jih obisce tudi Cu Chi Tunnels - ostanki vietnamske vojne). Dobro za privajanje na novo okolje, saj je HCMC najbolj razvito mesto v Vietnamu, promet na motorjih sem mi je zdel malo divji. Mesto je obvladljivo na nogah / kolesu. Precej muzejev, ki sem jih je antimuzejist pridno izognil in se bolj izgubljal v ulicah mesta in trznicah. Tudi mesto za zur. Lokacija prenocevanja.

Mui Ne (2 noci): moja pravljica. Puscava, morje, ribiska vasica, rdeca reka. Tu mi je bilo res lepo. Sam turisticni predel, kjer so vse nastanitve ni vsecen in spominja na Rimini ali spansko Cosra Bravo ... (spustila sem Nha Trang, ki je lepa dolga plaza z lezalniki in bari, klubi, koktejli, moznostmi snorkljanja ... zelo turisticno). Prenocisce nasla sproti, ob cesti, malo ven iz turisticnega dela. Guesthouse tik ob morju.

Dalat (2 noci): kavni nasadi, rozni nasadi, slapovi, gore ... Lepo, ampak dalec od lepot, ki jih imamo v Sloveniji. Prenocisce nasla sproti (12 dolarjev za lepo sobo za dve osebi). Sleeping bus do Dananga.

Danang (dan): nic. Mesto, pristanisko, brez znamenitosti. Prezivela dopoldne v upanju, da odkrijem kaj zanimivega, pa nisem nasla nic. 

Hoi An (1 noc): simpaticno mestece, 6 kilometrov od lepe plaze, kar je dosegljivo za vsakega kolesarja. Mesto je res lustno, male ulicice, prakticno je celotni stari del mesta tudi trznica s tevilnimi malim restavracijami. Cudovit kolesarski dan. Prenocisce nasla dan prej na spletu zaradi poznega prihoda v mesto: 8 dolarjev za lepo dvoposteljno sobo.

Hue (1 noc): odkrila nic posebnega, razen restavracije, v kateri strezejo le gluhi in naglusni, trdnjave in mesto. Mene ni posebej navdusilo. Bil pa je bozic in smo v hostlu imeli prijeten domotozen vecer! Zabaven hostel sem nasla po nasvetu sopopotnika.

Son Trach (1 noc): obisk vasice ob vstopu v nacionalni park, ki poleg jungle in izjemnih pogledov gosti tudi najvecjo jamo na svetu. Veliko, ogromno, drago. V lastni reziji je cena sla skoraj do cene, ki jo ponujajo agencije, je pa zato bilo toliko bolj zabavno. Vasica duhov, skoraj nihce od turistov ne ostane tam, ker si vsi pridejo z avtobusi in odidejo isti dan. Obiskala dve jami, ena je na novo odprta in globoko med hribi dzungle v nacionalnem parku (rent a motorbike). Prenocisce nasla sproti, noname hotel za 5 dolarjev za dvoposteljno sobo s kopalnico. 

Dong Hoi (1 dan): nic. Mesto kot mesto, brez lepe plaze in brez posebne energije. Vcino casa sem prezivela v kavarni cakajoc na avtobus. To pomeni, da nisem nasla nic vrednega vecjega premikanja. Cas se mi je iztekal in se dalje proti severu nisem ustavljala na poti .. 

Hanoi (1 noc): res prijetno mesto, staro sredisce sploh. Sicer glavno mesto, ki pa ne daje tega obcutka. Ulicice starega mesta so cehovske (vsaka ulica z eno obrtjo - lajk). Hrana super. Prenocisca, hosti poceni. 

Halong bay (2 noci na ladji): must Vietnama.  

Hanoi (1 noc): spet lepo. 

Sapa (1 noc na nocnem vlaku, 1 noc z druzino na vasi, 1 noc v mestu): treking med rizevimi polji in vasicami. Lepo. Iz Sape sem dva dni potovala na sever Laosa. Vecina se jih vrne nazaj v Hanoi in od tam leti dalje kamorkoli ze.