Kambodza zaluje, zahodnjak se sprasuje
Phnom Penh je zadnje dneve dihal in utripal za pogreb bivsega kralja Sihanouk, ki je Kambodzi kraljeval vec kot 50 let. Vse skupaj je za oci nekoga, ki je komaj vstopil v drzavo, precej nenavadno, morda celo prenapihnjeno. Upepelitev je potekala 4. februarja, 100 dni zatem, ko je Sihanouk umrl. Torej 100 dni zalovanja in priprav. Drzava se je ustavila v tem casu dvakrat: za tri dni ko je umrl in za stiri dni ob pogrebu. Zaprte sole, stevilne trgovine in ceste. Potovanje po drzavi upocasnjeno ... Glasba v lokalih prepovedana. In potem, zadnje stiri dni, stevilni sprevodi, povorke, srecanja, zalovanja in vec sto tisoc belih srajc s crnimi masnjicami, ki v mestu zalujejo za ljubljenim kraljem.Moje laicno oko zeli dati oceno te situacije. Kralj je bil priljubljen. Tazko reci zakaj. Bil je ljudski clovek in je Kambodzo po vojni z odpiranjem na vse strani povezal s tujim kapitalom, ki danes tako zelo sije v Kambodzi. Ljudje po vojni so potrebovali mocnega voditelja z optimizmom, kar jim je kralj gotovo dal.
Tabuizirana (ampak resno tabuizirana) tema Rdecih Kmerov pripelje do dejstva, da je ta isti kralj dejansko dovolil Rdecim Kmerom, da zacno s svojo invazijo in vpeljavo njihove ideje pravicnega sveta, ki vkljucuje izgon vsega tujega in pobijanje vsega okuzenega (izobrazenci in prebivalci mest). In ta isti kralj je zadnja leta svojega zivljenja raje kot v Kambodzi prezivel v bolj prijetnem in bolj medicinsko razvitem Peking na Kitajskem.
Same zakljucne procesije se nisem udelezila. V tisini in potrpezljivosti smo jo z dekleti gledale na prenosu na televiziji. Tudi otroci, tudi dekleta in tudi jaz, smo nekako zapadle v izmenjavo velicastnih posnetkov bogatega pogreba. Pogled iz ekrana luci, za to priloznost zgrajenih stavb, cvetja, bogatih oblek na dekleta, ki v pizamah (morda nauceno morda ne) zalujejo za kraljem (zalovanje, ki je veliko bolj velicastno in prestizno kot smrt papeza in vcasih spominja na asociacijo kralj - bog), me je zabolel. Zgodbe njihovih druzin in zgodbe njihov zivljenj so vredne omembe. 100 dni zalovanja in milijoni niso.
Pa vendar. Jaz sem tukaj gost. In poskusam spostovati njihovo kulturo in percepcijo. Se pa se vedno ucim.
Fotografije niso moje. Dodajam za lazjo predstavo. In objavim svoje, ko nastanejo.
Sihanouk became King of Cambodia in 1941 and over the course of 60 years (up until 2004 when he abdicated for the second time) served many roles including that of President and Prime Minister. His main period of rule was from 1953 after Cambodia gained independence from France, up until 1970 when he was deposed by Cambodia’s then US backed Prime Minister, Lon Nol, and exiled to China.
Controversially he returned in 1975 to support the Khmer Rouge who wanted to overthrow Lon Nol and his support helped to swell the numbers of Khmer Rouge fighters. He later became Head of State while Pol Pot was in power but was forced out of office by the Khmer Rouge a year later and imprisoned, fleeing once again into political exile. He returned to Cambodia in 1991, becoming King for the second time in 1993.