Phnom Penh under construction
Phnom Penh je eno izmed najhitreje razvijajocih se mest v Aziji. Ocena laika bi rekla, da je to dejstvo povezano s poceni delovno silo in mikavnostjo kamboskega trga za tuji kapital, ki vztrajno in redno najde kanale do kamboske prestolnice. Da se Kambodza razvija centralizirano je vec kot ocitno, ko enkrat malo odplujes izven mesta.
Zal pa ves ta denar, ki pritaka, vcasih na cudne nacine spreminja mesto. Ko se gradijo ceste, se te pac gradijo tam, kjer se nekomu zdi, da je najbolj smotrno. Ce trasa poteka preko zaselka, bodo tega neko navadno dopoldne, ko je vecina na delu, preprosto zajel ogenj. Seveda je za pozar kriva slaba elektricna napeljava, kurjenje na neprimernih mestih. In pozar prezene stanovalce na razlicne konce mesta k sorodnikom, kmalu zatem pa se cesta nadaljuje cez prostor, kjer so nekoc stale hiske (no, v nasi percepciji, barake).
Zgodbe ljudi, ki so tako ostali brez vsega so grozne in bolece. Ze tako brez imetja ljudje ostajajo se brez tistega malega kar imajo.
Je pa res, da Phnom Penh potrebuje izboljsave v infrastrukturi, se pomembneje pa je, da ceste povezejo glavna mesta Kambodze. Brez infrastrukture se bo tezko kaj premaknilo na nacionalnem nivoju.
Ob vsem tem pritoku denarja s strani Kitajske, Japonske, Koreje in Singapurja, pa me osebno najbolj skrbi, kam bo izginilo lokalno?
Je se kje prostor v Kambodzi, kjer bo moc najti njihovo pisavo, ali bo res vse nadomestila anglescina? Dolar ze prevlada nad lokalno valuto (riel). Razumem, da z globalizacijo lokalno izgublja na pomenu, vendar ne sme izginiti.